Polski Angielski Niemiecki
NIEBAWEM NOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE TRENINGÓW. WRACAMY Z NASZA STRONĄ INTERNETOWĄ !!! ZAPRASZAMY WKRÓTCE !!!
Swiat Pogody

UKS „Obeliks” uczy i promuje dyscyplinę olimpijską.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

UKS „Obeliks” uczy i promuje dyscyplinę olimpijską – rugby, która niesie ze sobą przesłanie czystej, równej i honorowej rywalizacji. To nie tylko sport, to również sposób na życie. O zadaniach, które zostały dofinansowane przez Prezydenta Miasta Bełchatowa w ramach konkursu ofert, mówi Maciej Bukowy z UKS.

Uczniowski Klub Sportowy „Obeliks” realizuje zadanie„Promowanie i nauka rugby olimpijskiego wśród dzieci, młodzieży Bełchatowa przez UKS „Obeliks” Rugby Club Bełchatów”. Skąd pomysł na to przedsięwzięcie?

Maciej Bukowy: Rugby Club Bełchatów UKS „Obeliks” został założony z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego w II LO Bełchatów w 2007 roku, z zamiarem promowania w Bełchatowie nowych dyscyplin sportowych. Jednym z głównych celów założenia sekcji było przeciwdziałanie agresji bełchatowskiej młodzieży oraz zachęcenie jej do aktywnego wypoczynku poprzez uprawianie sportu olimpijskiego, jakim jest rugby w odmianie siedmioosobowej. Rugby to sport kontaktowy, więc jest doskonałą alternatywą dla młodzieży i dorosłych, którzy szukają sposobu do sprawdzenia własnej odwagi, siły, szybkości i wytrzymałości.

Po roku owocnej współpracy z klubem GRC sekcja została przeniesiona do UKS „Obeliks” Bełchatów, gdzie młodzież mogła korzystać z nowo powstałego „Orlika” przy II LO Bełchatów, sali gimnastycznej, siłowni, oraz pełnowymiarowego naturalnego boiska piłkarskiego. Pod opieką trenera Macieja Bukowy przez klub „przewinęło się” kilkudziesięciu zawodników, którzy zostawali na dłużej lub krócej, grając i zdobywając punkty w Polskiej Lidze Rugby 7. Liga ta jest zapleczem Ekstraligi Rugby 7 i liczy w zależności od zgłoszonych drużyn 60-70 drużyn w Polsce. Obecnie RC „Obeliks” Bełchatów zajmuje 31. miejsce na 70 drużyn w Polsce. Punkty zdobywa się poprzez udział w turniejach organizowanych w różnych, niekiedy bardzo odległych miastach w Polsce. Awans do Ekstraligi Rugby 7 ma prawo 12 najlepszych drużyn z Polskiej Ligi Rugby 7.

Przez wszystkie lata uformował się pewien trzon drużyny, który systematycznie jeździ na zawody i zdobywa punkty. Skład RCB ”Obeliks” to młodzież szkół ponadgimnazjalnych, studenci, pracownicy różnych firm z okręgu powiatu.

Rugby w tej odmianie, którą gramy, to rugby olimpijskie, więc niesie ze sobą przesłanie czystej, równej, honorowej rywalizacji… Rugby jednak to nie tylko sport, to również sposób na życie. Zespół, którego zawodnik z piłką nie ma wsparcia kolegi za plecami - nie jest zespołem. Postawy boiskowe rugbistów często przenoszą się więc poza obszar murawy boiska… Rugby to nie piłka nożna, większość zawodników w Polskiej Lidze Rugby pracuje w firmach na etatach a trening to dla nich przyjemność. Niejednokrotnie więc zawodnicy wspierają się w trudnych życiowych chwilach, pomagając sobie wzajemnie.

Na uwagę zasługuje fakt, że przez te wszystkie lata klub utrzymywał się głównie z własnych składek, a udział w zawodach podyktowany był przede wszystkim dobrym duchem zespołu, jego kreatywnością i chęcią rywalizacji.

Czy do klubu mogą zapisywać się nowe osoby?

M.B.: Do klubu mogą zapisywać się nowi adepci rugby w wieku od klas gimnazjalnych – wzwyż, kobiety i mężczyźni! Zapisy w każdy wtorek o 17.00 w II LO im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie.

Jak często i gdzie odbywają się treningi?

M.B.: W sezonie startowym i przygotowawczym treningi odbywają się trzy razy w tygodniu: wtorek godz.17.00, czwartek godz..17.00, niedziela 10.00. Treningi otwarte, ABC Rugby dla wszystkich chętnych są we wtorki o 17.00. Trenujemy na obiekcie Orlik przy II LO im. Jana Kochanowskiego, tam też korzystamy z siłowni, sali gimnastycznej, a gry właściwe odbywają się na boisku przy ZSP nr 3 „Energetyk”.

Skąd pasja młodych ludzi do rugby?

M.B.: Chęć sprawdzenia siebie, własnej odwagi, wyzbycia się negatywnych emocji. To również chęć spróbowania prawdziwie męskiej gry dla „brutalnych gentelmanów”.

Czy klub ma już na swoim koncie sukcesy?

M.B.: Sukcesem jest przetrwanie sekcji rugby pięć lat w mieście piłki nożnej i siatkówki. A poważnie to 31 miejsce na 70 zespołów w Polskiej Lidze Rugby 7.

Źródło: Przegląd Bełchatowski

{jcomments on}

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Główni Sponsorzy

Image 1

Header 1

Text goes here

Image 2

Header 2

Text goes here

Sponsorzy i Partnerzy

Image 1

Header 1

Text goes here

Image 2

Header 2

Text goes here

Image 3

Header 3

Text goes here

Image 4

Header 4

Text goes here

Image 5

Header 5

Text goes here

Image 6

Header 6

Text goes here

Image 7

Header 7

Text goes here

Image 8

Header 8

Text goes here

Polecamy

AP_SAN.jpgBCTP.jpgDHR_KONTAKT.pngLOGO_MCS.jpgLewan_Catering.pngTeam_Saiyan.pngapg.pngfit_MASTER.jpgfoto_modlinski.pnggangleona.pnghydromac.pngmadejczyk.jpgpcs.jpgpzrugby_logo.pngsilownia_hala.jpg

Patroni Medialni

Kalendarz wydarzeń

Maj 2022
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
2012 - 2021 (c) KS Rugby Club Bełchatów JoomlaShine.com